در این مطلب قصد داریم به اثبات وجود امام زمان (سلام الله علیه) از طریق آیات سوره قدر بپردازیم.

امام زمان سلام الله علیه

 

 

از سوره قدر به خوبی استفاده می‌شود که ملائکه شب قدر در هر سال به جهت هر کاری بر زمین فرود می‌آیند.

«انا انزلناه فی لیله القدر* و ما ادراک ما لیله القدر* لیله القدر خیر من الف شهر* تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر* سلام هی حتی مطلع الفجر» [۱]

«ما آن [قرآن] را در شب قدر نازل کردیم و تو چه میدانی شب قدر چیست ؟! شب قدر بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای [تقدیر] هر کاری نازل می‌شوند. شبی است سرشار از سلامت [و برکت و رحمت ] تا طلوع سپیده».

در سوره دخان نیز به این موضوع اشاره شده است . آنجا که می‌فرماید:

«حم* و الکتاب المبین* انا انزلناه فی لیله مبارکه انا کنا منذرین* فیها یفرق کل امر حکیم.» [۲]

«حم. سوگند به این کتاب روشنگر که ما آن را در شبی پر برکت نازل کردیم. ما همواره انذار کننده بوده‌ایم . در آن شب هر امری بر اساس حکمت [الهی] تدبیر و جدا می‌گردد.»

اثبات وجود امام زمان سلام الله علیه از آیات سوره قدر

ماه رمضان تا روز قیامت تکرار می‌شود و در نتیجه لیله القدر نیز تا روز قیامت استمرار دارد پس نزول ملائکه و روح نیز در هر شب قدر تکرار می‌شود.

حال سوال این است که ملائکه و روح که در هر سال شب قدر بر زمین فرود می‌آیند، بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، بر چه کسی وارد می‌شوند؟

با تامل و دقت پی می‌بریم که در هر زمان باید امامی کامل و معصوم وجود داشته باشد تا محل نزول ملائکه و روح گردد. امام باقر (علیه السلام) فرمودند: «یا معشر الشیعه! خاصموا بسوره (انا انزلناه ) تفلجوا، فوالله اءنها لحجه الله تبارک و تعالی علی الخلق بعد رسول الله و اءنها لسیده دینکم و انها لغایه علمنا. یا معشر الشیعه ! خاصموا ب‍( حم * والکتاب المبین ) فاءنها لولاه الامر خاصه بعد الرسول الله» [۳]

«ای جماعت شیعه با خصم خود به سوره «انا انزلناه» محاجه کنید که پیروز خواهید شد، پس سوگند به خدا که این سوره از برای حجت خداوند تبارک و تعالی بعد از رسول است. این سوره همانا مدرک دین شما و نهایت علم ما است. ای جماعت شیعه با آیه «حم و الکتاب المبین …» بحث کنید؛ زیرا این آیات اختصاص به والیان امر بعد رسول خدا دارد …».

و نیز فرمود: «و ایم الله! ان من صدق بلیله القدر، لیعلم انها لنا خاصه …» [۴]

«به خدا سوگند، همانا هر کس تصدیق کند، لیله القدر را علم پیدا می‌کند که از برای ما است …»

امام امیر المومنین (علیه السلام) به ابن عباس فرمود:

«ان لیله القدر فی کل سنه و انه ینزل فی تلک الیله امر السنه و ان لذلک الامر ولاه بعد رسول الله. فقلت: من هم؟ فقال: انا و احد عشر من صلبی ائمه محدثون …» [۵]

«همانا در هر سال لیله القدر است، در آن شب امر یکسال بر والیان بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، نازل می‌شود. ابن عباس می‌گوید: عرض کردم: آنان چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: من و یازده نفر از صلب من که همگی امام و محدثند.»

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به اصحاب خود فرمودند: «آمنوا بلیله القدر، انها تکون لعلی بن ابی طالب و لولده الاحد عشر من بعده» [۶]

«به لیله القدر ایمان آوردید؛ زیرا برای علی بن ابی طالب و یازده فرزند بعد از اوست.»

پی نوشت‌ها:

[۱]. سوره قدر، آیه ۱ – ۵.

[۲]. سوره دخان، آیه ۱ – ۴.

[۳]. کلینی، کافی، ج ۱، ص ۲۴۹.

[۴]. کلینی، کافی، ج ۱، ص ۲۵۲ و ۲۵۳ ، ح ۹

[۵]. کلینی، کافی، ج ۱، ص ۲۴۷ و ۲۴۸ ، ح ۲.

[۶]. ابن بابویه، کمال الدین، ج ۱، ص ۲۸۰ و ۲۸۱ ، ح ۳.

منبع: موعود شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران
  راستی اگر اینستاگرامی هستید صفحه مهدیون رو دنبال کنید: @mahdioon_com